top of page

SEADMED

Kodused seadmed on internetist tulevate ohtude eest enamasti üsna hästi kaitstud. Selle eest hoolitsevad teenusepakkujad, mis pakuvad meile internetiühendust. Selleks, et selles veenduda, tuleb ühendust võtta oma teenusepakkuja(Telia, Elisa vms) abiliiniga ning küsida, kas sinu kodune netiühendus on avatud või suletud portidega. Porti võib võrrelda auguga, mis on sinu netiühenduses, selleks, et sinu kodusesse seadmesse on võimalik väljaspoolt ligi pääseda. Juhul kui sa ei paku oma tuttavatele mõnda internetiteenust, peaksid kõik sinu koduse internetiühenduse pordid olema suletud. Nagu eelpool öeldud, saad selle kohta infot oma teenusepakkuja käest.
Oma koduse netiühenduse portide avatust saab ka ise kontrollida. Selleks on vaja teada koduse netiühenduse IP aadressi. IP aadress on unikaalne number, mille formaat meenutab midagi sellist 192.168.123.212. Selle numbri saad teada kui sisened oma kodusesse ruuterisse, see on seade, mis paigaldati teenusepakkuja poolt. 
Lisaks sellele on sul vaja tarkvara nimega Nmap, selle saad alla laadida ja paigaldada lehelt https://nmap.org
Oluline on see, et seda kontrolli teeksid sa väljaspool oma kodu.
Paigaldatud tarkvaras on vaja sisestada sinu IP aadress ning seejärel kontrollitakse sinu koduse netiühenduse porte ning antakse selle kohta raport. 


Seadmed: Text
Designer On Computer

ARVUTI

Arvuti, nagu iga teine internetiga ühendatud seade, vajab hoolitsust. Peamiseks arvutisse paigaldatud tarkvaraks on operatsioonisüsteem. See võib olla Windows, Linux, Mac OS või mõni muu. Operatsioonisüsteemi sisse on paigaldatud erinev tarkvara, nagu näiteks kontoritööks vajalik(Microsoft Office), erinevad mängud, kujundustarkvara või midagi muud.

​

Operatsioonisüsteemi juures on viis kõige olulisemat momenti:

  • Uuendused

  • Viirusetõrje

  • Tulemüür

  • Kasutajaõigused

  • Tagavarakoopiad 

Seadmed: Welcome

UUENDUSED

Veendu, et sinu arvutil oleks sisse lülitatud operatsioonisüsteemi uuenduste kontroll. Ilma selleta ei saa sinu arvuti erinevaid turvaparandusi. Operatsioonisüsteemi arendajad lasevad pidevalt välja turvaparandusi, mis on mõeldud erinevate, avastatud turvaaukude parandamiseks.​

Seadmed: About

VIIRUSETÕRJE JA TULEMÜÜR

Tänapäeval on oluline, et arvutisse oleks paigaldatud viirusetõrje. See on tarkvara, mis kontrollib üle kõik uued failid, mida arvutisse tood. Operatsioonisüsteemil Windows 10 on olemas sisseehitatud viirusetõrje, mida võib koduses kasutuses piisavaks lugeda. Võimalik, et on vaja üle kontrollida, kas tema uuendused on sisse lülitatud.

Lisaks viirusetõrjele on vajalik, et arvutis oleks aktiveeritud ka tulemüür. Tulemüür on tarkvara, mis kaitseb sinu arvutit väljaspoolt tulevate rünnete eest. 

​

Seadmed: About

KASUTAJAÕIGUSED

Kasutajaõiguste juures peab meeles pidama seda, et administraatori konto alt sisse logituna ei ole hea arvutit kasutada. Kui pahavara käivitatakse administraatori poolt siis lubab see nakatada terve arvuti. Seetõttu on hea mõte teha igale kasutajale oma konto, mille alt sisse logides on teiste failide rikkumiseks võimalus väiksem.

Seadmed: About
Capturing Photos

NUTITELEFON JA TAHVELARVUTI

Nutitelefoni ja tahvelarvuti turvatoimingud on suhteliselt sarnased, seetõttu nimetame edaspidi neid ühise nimetajaga nutitelefon. 

Nutitelefonides võib sageli leida väga isiklikku infot, selle hulka võivad kuuluda pildid, telefoninumbrid, sõnumid, pangakaartide andmed jms. Seetõttu peaks nende kaitsmisesse suhtuma veel hoolikamalt kui seda tehakse arvutite juures. 

Nagu ka arvutis, nii on ka nutitelefonis vajalik, et oleks sisse lülitatud operatsioonisüsteemi uuendused. Sama käib ka nutitelefoni paigaldatud äppide kohta.

Nutitelefoni turvalisuse juures on mõned reeglid, millest peaksid kinni pidama.

​

  1. Telefonil on peal ekraanilukk, see võib olla kas PIN kood või muster. Tänapäeval kasutatakse selleks sageli ka sõrmejälge või biomeetrilist tuvastamist.

  2. Äppide paigaldamiseks on olemas ametlikud kanalid. Androidi puhul on selleks Google Play ja Apple toodete puhul App Store. Kui paigaldada äppe väljaspoolt neid keskkondi siis on suur võimalus nakatada ome telefon pahavaraga

  3. Ka telefonile võiks olla paigaldatud viirusetõrje

  4. Võimalusel mitte kasutada avalikke WiFi võrke, sellistes võrkudes on netiliiklus pealt kuulatav.

  5. Kui pole vajadust siis lülita välja Bluetooth ja WiFi

  6. Lülita sisse telefoni asukoha määramine, selle abil on võimalik kaotatud telefon üles leida

  7. Kui paigaldad rakendusi siis veendu, et õigused, mida rakendus soovib, on põhjendatud. Näiteks ei tohiks programmil, mis näitab pilte, olla asja kõnede ja teadete juurde.

  8. Telefonis asuvatest andmetest peaks tegema varukoopiaid, selle kohta küsitakse kui teed telefonile esimest seadistust.


Nutitelefonile viirusetõrjet paigaldades peaks juhinduma allalaadimiste arvust (mida rohkem, seda usaldusväärsem on tarkvara) ja kasutajate poolt antud hinnangutest (mida kõrgem hinnang, seda parema kasutajakogemuse on allalaadijad saanud). Viirusetõrje leidmiseks on Android telefonidele olemas Google Play ja Apple telefonidele App Store.

Vastavalt vajadusele võib olla vajalik nutitelefonile paigaldada ka tulemüür. Valikukriteeriumid võiksid olla sarnased viirusetõrje valikuga.

Seadmed: Welcome
bottom of page